Aleksandar Srnec : pristutna odsutnost

Monografija

Autori: Ješa Denegri, Feđa Vukić, Hrvoje Turković

2010.
U dosadašnjim pokušajima kritičkog i retrospektivnog sagledavanja djelovanja Aleksandra Srneca u pravilu se pitalo „što“ je on, a retrospektivna izložba postavlja pitanje „tko“ je on uistinu? Metoda izvođenja lika iz djela već je tradicionalna u historiografskom predstavljanju i vrednovanju umjetničkih djela, a na tragu moderne zamisli o pojedincu koji posreduje svoj identitet kroz djela, pa djela sama zastupaju osobu. Ali, pitanja identiteta osobe, njegovoga „što“ i „tko“, prelamaju se u umjetničkoj produkciji moderne epohe i kroz aspekte ideologije i politike, te tehnologije i masovne proizvodnje, drugim riječima – kroz fenomen avangardnih pokreta, koji svojim značenjskim poljem obuhvaća sve te aspekte.

Odnos pojma i prakse avangarde prema fenomenu masovne tehnologije nezaobilazan je u većini rasprava o praksi modernizma. I svaki pokušaj sagledavanja neke kulturalne prakse nužno upravlja promatračev pogled prema mreži metafora koje je uspostavio sâm autor, ali i činjenice koje pretendiraju na to da su povijesna istina. No, historizacija djelatnosti koja tradicijski pripada području umjetničke prakse nerijetko će izazvati i određene teškoće u pokušaju uspostavljanja povjesničarske pripovijesti, a posebno onda kada je riječ o umjetničkoj praksi koja se događala u modernizacijskom kontekstu koji formalno više ne postoji iz ideologijskih političkih razloga.

Monografija Aleksandra Srneca, prikazuje umjetnika kojeg se, u pravilu, smješta u područje oznake neoavangarde druge polovice dvadesetog stoljeća, ali koji je djelovao u vrlo heterogenim kreativnim područjima i u društvenom kontekstu koji je ideologijski modernizirao tehniku. A budući da je tehnika nemali dio umjetnikove metafore, relacija suvremenosti se prema prošlosti prije svega postavlja kao pitanje: Je li Srnec umjetnički vizionar masovnih medija i kako ga danas vidi gledatelj koji je subjekt virtualne simboličke ekonomije?

Naziv monografije „Prisutna odsutnost“ je metaforički ekvivalent utopijskog ideologijskog projekta – hibridno stanje fluidnosti identiteta, istovremene slobode i kontrole, planskoga gospodarstva i elemenata tržišne konkurencije – stanje u kojem zajednica i jest i nije, a pojedinca ima i nema. Upravo u onolikoj mjeri nestalne trajnosti koja je u eksperimentalnom smislu Aleksandra Srneca uvijek najviše i interesirala – kao zapis na filmskoj vrpci, a film je svakodnevno življenje. Kao pokret luminokinetičke skulpture i odraz svjetla. A to u smislu Stokesova „poziva u umjetnost“, odnosno javnog djelovanja unutar kojeg su pojedinačna djela-proizvodi samo točke povezivanja pojedinačnog i kolektivnog identiteta u ritualu kulturne proizvodnje. Ili, još preciznije, moglo bi se Srnecovo djelovanje razgraničiti unutar trijade „slika-proces-praksa“ Catherine Millet, gdje se događanje umjetničkog diferencira u odnosu na događanje političkog. Stoga se i prisutno-odsutni identitet umjetničkog djelovanja Aleksandra Srneca uspostavlja kao trajno nestalno stanje njegova osobnog identiteta, a ujedno i kao poticajna metafora za shvaćanje općenite relacije avangardne umjetnosti i suvremene masovne kulture spektakla.

Feđa Vukić

Urednik: Marinko Sudac

Kordinator projekta: Marijan Kocijan

Tekstovi: Ješa Denegri, Feđa Vukić, Hrvoje Turković

Stručne suradnice: Ivana Janković, Elizabeta Igrec

Lektura: Ivana Sor

Tehnički suradnik: Dražen Loparić

Engleski prijevod: Andy Jelčić

Grafičko oblikovanje: Bilić Muller

Foto: Marijan Kocijan, Danko Puttar

Skeniranje: Foto Puttar

Prijelom i priprema za tisak: Zlo i naopako

Tisak: Kratis d.o.o.

Izdavač: Marinko Sudac, vlastita naklada

2010

ISBN 978-953-95678-1-9

Broj stranica: 607
Jezik: hrvatski, engleski

 

Zahvale:

Zahvaljujemo se privatnim vlasnicima, muzejima, ravnateljici MSU Zagreb Snježani Pintarić, te svima onima koji su nam pomogli pri radu na knjizi.

Objavljivanje ove monografije potpomogli su:

Ured za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba

Grad Varaždin

Muzej suvremene umjetnosti Zagreb